Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

języki-obce-bielsko

Powodów, dla których warto uczyć się języków obcych można wymienić bardzo dużo. Dzisiaj znajomość języków obcych to również klucz do znalezienia interesującej pracy.

Większe szanse na interesującą pracę

Obecnie na rynku pracy trwa zaciekła walka, a konkurencja jest naprawdę spora, dlatego w CV nie może zabraknąć pozycji dotyczącej znajomości przynajmniej jednego obcego języka. Język angielski, niemiecki, włoski, francuski – są to jedne z najbardziej popularnych języków, które pojawiają się w dokumentach aplikacyjnych potencjalnego kandydata.
Większe szanse na znalezienie dobrej pracy mają ci kandydaci, którzy mogą pochwalić się znajomością nie tylko angielskiego, ale również innego, mniej popularnego języka. Wpisanie do CV znajomości języka chińskiego, japońskiego czy na przykład indonezyjskiego od razu przyciąga uwagę i może być bardzo pożądaną umiejętnością. Opanowanie niszowych języków z pewnością zwiększa możliwości na znalezienie lepszej i ciekawszej pracy. Pracodawcy często zwracają też uwagę na certyfikaty językowe, które potwierdzają rzeczywistą znajomość języka obcego.

Jak otworzyć drzwi do interesującej pracy

Motywacji do nauki języków obcych może być naprawdę wiele. Najpierw należy zadać sobie pytanie – dlaczego myślimy o nauce danego języka i czy jest to inwestycja na przyszłość. Jeśli skierujemy uwagę na chęć oraz możliwość znalezienia lepszej pracy, a nie na konieczność uczenia się danego języka, to zyskamy motywację i dodatkową energię do nauki. W czasach dużego bezrobocia i niestabilności zawodowej, to kandydaci ze znajomością języków obcych oraz doświadczeniem zawodowym mają większe szansę na szybsze znalezienie pracy. Obecnie kandydat musi się wykazać czymś więcej niż tylko wykształceniem, doświadczeniem i przygotowaniem zawodowym. Ogromna konkurencja i rotacja na rynku pracy wymusza posiadania dodatkowych, oryginalnych umiejętności i zainteresowań, czyli na przykład znajomości rzadkiego języka obcego.

Czy drzwi do kariery otworzy język chiński?

Nauka języka chińskiego może okazać się dużym wyzwaniem. Znajomość języka chińskiego z pewnością zrobi wrażenie na każdym, zarówno znajomych, jak i potencjalnym pracodawcy. Popularność chińskiego, pomimo wielu trudności w nauce, które może on sprawiać, stale rośnie. Jest to związane nie tylko z bogatą kulturą Chin, ale również rozwijającą się w ogromnym tempie gospodarką tego kraju. Czy język angielski zostanie zdegradowany przez język chiński, który zajmie jego miejsce? Niewykluczone, ponieważ możliwe, że w perspektywie kilkudziesięciu lat to właśnie Chiny staną się kolejną światową potęgą. Już dzisiaj nie istnieje właściwie większa firma, która mogłaby planować sensowny rozwój, bez dbania o kontakty z chińskimi kontrahentami. Dlatego nauka języka chińskiego może otworzyć drzwi do znalezienia bardzo dobrej pracy. Co prawda Chińczycy posługują się językiem angielskim, ale bywa, że bardzo słabo znają ten język. Jeśli ktoś chce znaleźć atrakcyjną pracę, to wysiłek włożony w naukę chińskiego na pewno w przyszłości się opłaci.

Jaki język przyda się w pracy?

Ważna jest również znajomość języków naszych sąsiadów. Język niemiecki, czeski czy rosyjski również gwarantują znalezienie interesującej pracy. Znajomość rzadkich języków obcych gwarantuje z kolei znalezienie dobrej pracy oraz rozwój zawodowy i osobisty. Najpopularniejszym językiem obcym, który pojawia się w ogłoszeniu o pracę jest język angielski. Znajomość angielskiego jest jednym z podstawowych oczekiwań pracodawców, np. na stanowiskach biurowych. Coraz więcej osób uczy się mało popularnych, egzotycznych i orientalnych języków. Teoretycznie taki język równa się dobra praca i wysokie zarobki. Jednak zanim poświęcimy czas na naukę, to warto sprawdzić, czy nietypowy język jest głównym narzędziem pracy i językiem komunikacji w danej firmie. Nie warto bowiem uczyć się tych języków, których nigdy nie wykorzystamy i które odbiegają od realiów rynku pracy – szybko je bowiem zapomnimy, a czas spędzony na ich naukę nigdy się nie zwróci.

Komentowanie jest wyłączone